A kézfertőtlenítő használata

A kézfertőtlenítő hatása pofon egyszerű, mégis sokan hibásan alkalmazzák. Röviden: A kézfertőtlenítő helyes használatához önts a kezedbe a gyártó ajánlása alapján megfelelő mennyiségű szert, majd ezt a kéz egész felületén oszlassa el úgy, hogy a kezeken kezeletlen rész ne maradjon!
Figyelj oda, hogy a körmeidet is megfelelően érje a fertőtlenítőszer, mivel ott is baktériumok lapulhatnak meg! Kíméletesen dörzsöld szét a készítményt és hagyd száradni a dobozon meghatározott ideig – de általában 30 – 60 másodpercig –! Figyel arra, hogy ne használd a nap folyamán túl sokszor a készítményt! Intő jel lehet az, ha a bőröd a szokásosnál szárazabbá, pirosabbá válik, vagy bármilyen más irritáció jelenik meg rajta.
A kézfertőtlenítő hatása
A kézfertőtlenítők a COVID-19 óta vírusok és baktériumok elleni küzdelem alapvető elemévé váltak. Könnyen hozzáférhető és praktikus módja a betegségek megelőzésének, érdemes azonban tisztában lenni milyen hatásai is vannak. A kézfertőtlenítő hatása nagyban függ a bennük lévő hatóanyagtól, ezáltal megkülönböztetünk alkohol és klórbázisú fertőtlenítőszereket.
Alkoholos kézfertőtlenítő hatása
A kézfertőtlenítők általában alkohol alapúak. Ezek az alkoholos kézfertőtlenítők általában 60-95%-os alkohololdatok, melyek baktérium, gomba és vírusölő hatással bírnak. Az alkoholon kívül tartalmazhatnak további hatóanyagokat, melyek baktériumölő hatással bírnak, például klórhexidint, benzalkonium-kloridot, vagy glicerint.
Az alkoholos kézfertőtlenítők hatásokat úgy fejtik ki, hogy a tömény alkohol kicsapja (denaturálja) a kórokozók külső burkát alkotó fehérjéket, ami miatt ezek működésképtelenné válnak.
Mennyi alkoholos kézfertőtlenítőt használjunk?
Nagyjából egy borsószemnyi, kb 5 ml folyadékot érdemes a kezünkre tenni és a korábbiakban leírt módon eloszlatni azon. Figyeljünk oda az időre, 30 másodpercnél rövidebb tisztítást nem érdemes végezni, mivel az alkohol nem fogja tudni kifejteni fertőtlenítő hatását! Hagyjuk, hogy megszáradjon és ez idő alatt ne érjünk hozzá semmihez, különös tekintettel ne dörzsöljük meg addig a szemünket!
Ki kell emelni azt is, hogy az alkoholos kézfertőtlenítők hatása sem tart örökké. Az éppen a kezünkön lévő baktériumokat ugyan elpusztítja, de nem akadályozza meg azt, hogy szinte azonnal új kórokozók kerüljenek a kezünkre, ha éppen egy olyan felülethez érünk.
A klór fertőtlenítő hatása
A klór fertőtlenítő hatásáról biztosan mindenki hallott már, gondoljunk csak Semmelwesire és az ő híres, kórházakban használt klóros-vizes oldatára. Mára azonban már bebizonyosodott, hogy a klórnál vannak hatékonyabb kézfertőtlenítőszerek.
Ennek elsődleges oka, hogy a klór egy erős oxidálószer, így az alkoholhoz képest a legtöbb ember esetében sokkal könnyebben okoz bőrirritációt, hosszabb távon használva pedig akár ekcémát, vagy allergiát is okozhat. Másrészt a klórt általában vizes oldatban használják, ami megnehezíti a mindennapi használatot, hiszen a teljesen folyékony szer nagyon könnyen lefolyik a kezünkről.
Ebből adódóan érdemes inkább klórmentes, alkoholalapú kézfertőtlenítőket használni, mivel nem csak praktikusabb, de jóval kisebb eséllyel fog bőrirritációt kiváltani.
Gyakori hibák a kézfertőtlenítő használatakor
Végezetül nézzük meg, mik a leggyakoribb hibák a kézfertőtlenítő használata során. Ha ezeket nem követed el, garantáltan nagyobb esélyed lesz a vírusok és baktériumok elleni védekezés során.
- Nem használsz elég fertőtlenítőszert. Ha túl kevés kézfertőtlenítőszert használsz, csökkenhet annak hatékonysága. Ügyelj arra, hogy elegendő mennyiséget használj ahhoz, hogy az ujjaid, tenyered és a körmeid teljes felületét lefedje.
- Túl rövid ideig dörzsölöd. Legalább 30 másodpercig érdemes dörzsölni, vagy amíg a kézfertőtlenítő meg nem szárad. Az ajánlott időtartamot a gyártó általában a csomagoláson feltünteti.
- Piszkos kézre viszed fel. A kézfertőtlenítés nem helyettesíti a kézmosást. Használat előtt mindig végezz el egy alapos kézmosást, ha olyan helyen vagy ahol erre lehetőséged van.
- Túl gyakran használod. A túl gyakori használat kiszáríthatja a bőrt, sebeket okozhat, amik csak még nagyobb esélyt kínálnak az egyes kórokozóknak.
Mire is kell tehát odafigyelni a kézfertőtlenítő használatakor? Ha kézfertőtlenítőt használsz, próbálj inkább alkohol alapú készítményeket vásárolni. Figyelj oda milyen gyakran használod és arra is, hogy használat során mennyi ideig hagyod száradni kezeiden. Ha bőrirritációt tapasztalsz érdemes lehet másik terméket kipróbálni, ha pedig ez gyakran előfordul, mindenképp keresd fel orvosod, bőrgyógyászod.