Kategóriák
  • Akciós termékek
  • Havi akciónk
  • Rólunk
  • Tork termékcsalád
  • Blog
  • Gyakran ismételt kérdések
  • Nézd meg júliusi akcióinkat!

    Sigron blog

    A partvis jelentése

    2025.04.19 08:00
    A partvis jelentése

    A partvis szó eredete sok más szavunkhoz hasonlóan Németországhoz kötődik, a „bartwisch” kifejezésből ered. A „bartwisch” szót később magyarosították és partvisként terjedt el a köznyelvben. A partvis jelentése ezáltal „kéziseprű”, vagy „kefeseprű”. 

    A partvis azóta a háztartások alapvető eszközévé vált, hiszen egyszerűen lehet vele a padlóról és más felületekről eltávolítani a nem kívánatos port. Ennek az egyszerű eszköznek is számos változata létezik a piacon, ezért ebben a cikkben összefoglaljuk milyen fajtákat különböztetünk meg és mikor melyiket érdemes használni.

    Partvis fajták

    A partvisok sokfélesége a felhasználási területtől, a partvis méretétől és a sörték anyagától függően változik. Ezek alapján a partvisokat az alábbi kategóriák szerint különböztethetjük meg:

    Háztartási vs ipari partvis

    A partvis választást a takarítani kívánt terület mérete és tagoltsága alapján is kiválaszthatjuk. Az azt hiszem egyértelmű, hogy minél szélesebb a partvisfej, annál gyorsabban halad a munka. A méretezés egy széles skálán mozog, de általában 25 centiméternél kezdődik, míg vannak 60 centimétert meghaladó változatok is. Azokat a partvisokat nevezzük iparinak, amik legalább 50 centiméteresek.

    Beltéri partvis

    A beltéri partvisok között megkülönböztetünk puha és keménysörtéjű partvisokat. A puha sörtéjű partvisok ideálisak sima felületekhez, mint a parketta, laminált padló vagy csempe. Emellett kíméletesek a padlóhoz, nem karcolják meg azt. 

    A kemény sörtéjű partvisok szőnyegek, szőnyegpadlók vagy durvább felületek tisztítására alkalmasak, ennek köszönhetően erőteljesebben távolítják el a szennyeződéseket.

    Kültéri partvisok

    A kültéri partvisok közé tartoznak az utcaseprő és a hóseprő partvisok. Az utcaseprő partvisok durva, erős sörtékkel rendelkeznek. Járdák, teraszok, garázsok vagy egyéb kültéri területek tisztítására ajánlott. A hóseprő partvis speciális, erős sörtékkel rendelkezik, amelyek nevéből adódóan a hó eltakarítására alkalmasak.

    A sörte anyaga

    A partvisokat a sörte anyaga szerint is megkülönböztethetjük:

    • Természetes sörtéjű partvisok: Lószőr, sertésszőr vagy egyéb természetes anyagokból készülnek. Kíméletesek a felületekhez, azonban kevésbé tartósak, így gyakrabban kellhet új fejet vásárolni.
    • Műanyag sörtéjű partvisok: Polipropilén vagy más műanyagból készülnek. Népszerű partvisfajta, mivel tartósak, könnyen tisztíthatóak és ellenállnak a nedvességnek.
    • Gumiszőrű partvisok: Azoknak ajánlott, akik kisállatot tartanak a házban, lakásban mivel a háziállatok szőrének feltakarítására a legalkalmasabbak.

    Partvis vagy seprű?

    A "partvis" és a "seprű" szavakat gyakran felcseréljük, vagy szinonimaként használjuk a mindennapi beszédben, azonban néhány különbség a seprű és a partvis jelentése között.

    A "seprű" szó hagyományosan inkább a természetes anyagból készült eszközökre vonatkozik (pl. szalma, gallyak), míg a "partvis" inkább a modernebb, műanyag vagy más anyagból készült eszközökre. A seprű anyaga általában teljes egészében fa, míg a partvis nyele leginkább műanyagból vagy fémből készül. 

    Emellett a partvisok sörtéi általában sűrűbben és egyenletesebben vannak elrendezve, mint a seprűk sörtéi. Mindkét eszköz alkalmas különböző szennyeződések, por összegyűjtésére, azonban a seprűket inkább a durvább szennyeződések (pl. levelek, ágak) eltávolítására érdemes használni.

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Jelölj be további termékeket, amivel a mostanit össze szeretnéd hasonlítani.